Chyba każdy chciałby zapomnieć o minionym roku. Covidowa rzeczywistość doświadczyła nas wszystkich. Bacznie wypatrujemy końca i pokładamy nadzieje w nadchodzącym roku. Co przyniesie 2021? Jak się przygotować?

Rok 2020 w liczbach

Statystki potwierdzają, że rok 2020 nie był najlepszym rokiem dla przedsiębiorców. Krajowy Rejestr Długów przeprowadził badanie- „KoronaBilans MŚP”, poniżej kilka głównych wniosków:

  • Już tylko 37% firm pozytywne ocenia swoją aktualną sytuację finansową. To o 12 pp. mniej niż w poprzedniej edycji badania. O 14 pp. (do 30%) wzrosła natomiast grupa przedsiębiorców niezadowolonych ze swojej sytuacji ekonomicznej, a 40% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji w najbliższych trzech miesiącach.
  • 74,3% przedsiębiorców poniosło dodatkowe koszty w związku z pandemią koronawirusa. Dla 91%z nich stanowiły one do 25% wydatków firmowych i zostały przeznaczone głównie na środki i czynności sanitarne.
  • 64,3% przedsiębiorców posiada zobowiązania finansowe w formie umowy kredytowej lub/i leasingowej. 73% z nich zaciągnęła je jeszcze przed wybuchem epidemii. I choć 60% badanych nie przewiduje problemów ze spłatą rat w ciągu najbliższych trzech miesięcy, to 25% nie ma już takiej pewności.

Firmy w krótkim czasie musiały stawić czoła recesji, wiele koncepcji biznesowych legło w gruzach, część branż z dnia na dzień straciła źródło dochodu. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej poczynili plany na najbliższy rok, nie uwzględnili w nich światowego kryzysu wywołanego przez pandemię. Te drastyczne zmiany spowodowały, że przybywa firm, które wolą podejmować decyzje z dnia na dzień, co może mieć negatywne konsekwencje dla całej gospodarki

Przed pandemią COVID-19 niemal co czwarty ankietowany przedsiębiorca budował harmonogramy prac z miesięcznym wyprzedzeniem, a aż 17 proc. badanych tworzyło szczegółowe plany roczne. Niepewność, zmieniająca się sytuacja epidemiczna i dynamiczna polityka restrykcji sanitarnych zmieniła ten krajobraz. Firmy przestają planować budżety, a długoterminowe strategie zamieniają na model just-in-time. Czy jednak jest to wystarczające? Jak długo można funkcjonować w takim modelu? Nawet jeśli obecnie wątpimy w skuteczność planowania, wraz z nowym rokiem warto wszystko uporządkować i mieć pod stałą kontrolą.

Kilka słów o wartości planów! 

Nowy rok to czas postanowień. Może niektórzy uważają to za popularny zwyczaj. Początek roku ma jednak dla nas wszystkich symboliczne znaczenie. Warto więc przełom roku wykorzystać dla wzmocnienia firmy, ponieważ nawet krótki i skromny plan jest znacznie bardziej wartościowy niż żaden. W BAAK – pomagając firmom przy procesach pozyskania finansowania – najlepiej wiemy jak krytyczne są prognozy i właściwa pro-planistyczna percepcja osób zarządzających firmami. Plan nadaje naszej firmie kształt i kierunek działania.

Podstawowym elementem planowania jest zdefiniowanie celów, które powinny być jasne, osiągalne i mierzalne. Pandemiczna rzeczywistość może sprawić, że cele te nie są tak spektakularne jak w ubiegłych latach, jednak każdy choćby najmniejszy cel jest lepszy niż bezczynność. Nawet jeśli tym celem jest przetrwanie naszej firmy, musimy dopilnować, żeby tego dokonać!

Patrząc w skali makroekonomicznej skutecznego planowania nie należy przeprowadzać w oderwaniu od obecnej i prognozowanej sytuacji gospodarczej. Mamy tego doskonały przykład jakim był ubiegły rok. Covidowa rzeczywistość niestety nie opuści nas wraz z końcem tego roku, czego musimy być świadomi i ze szczególną dokładnością uwzględnić w naszych planach np. poprzez przygotowanie scenariuszy działań na wypadek zaistnienia nieoczekiwanych okoliczności. Dobrze jest opracować kilka ścieżek działań, dzięki czemu będziemy mogli ocenić skutki różnych sytuacji rynkowych. 

Ważnym krokiem planowania jest określenie zasobów niezbędnych do osiągnięcia celów. Niestety ten etap często traktowany jest zbyt powierzchownie na zasadzie „jakoś to będzie”, co w konsekwencji może przynieść rozczarowanie, dlatego tutaj powinniśmy być szczególnie skrupulatni i ostrożni.

Po zdefiniowaniu planów i zasobów przechodzimy do najważniejszego etapu- etapu wdrożenia. Dla osoby zarządzającej firmą jest to kluczowy etap, w którym przedsiębiorca może ocenić jakość poczynionymi założeń. Kontrola osiąganych rezultatów od samego początku wdrożenia jest bardzo istotna. Każde odchylenie od planu powinno zostać przeanalizowane i zakończyć się wyciągnięciem wniosków oraz określeniem działań zaradczych.

Monitorujmy nasze zobowiązania finansowe

Każdy sektor gospodarki został dotknięty przez recesje wywołaną pandemią koronawirusa. Wszędzie zachodzą zmiany – także w sektorze bankowym. Banki wprowadzają ograniczenia i restrykcje w warunkach udzielanych kredytów. 

Koniec bieżącego roku i początek nadchodzącego jest więc właściwym czasem aby dokładnie przejrzeć wszystkie posiadane umowy kredytowe i aneksy. Zawarte w nich kowenanty często dotyczą płynności i rentowności naszej firmy, o których łatwo zapomnieć, szczególnie gdy walczymy o przetrwanie. Sprawdźmy więc, które warunki mogą być zagrożone złamaniem i jakie skutki to spowoduje. 

Dodatkowo, w czasie obowiązywania umowy kredytowej dłużnik często jest zobowiązany przedstawiać na żądanie banku informacje i dokumenty potwierdzające jego sytuację finansowo-gospodarczą oraz umożliwiające kontrolę wykorzystania i spłaty kredytu. Każde zaangażowanie kredytowe powinno być monitorowane za pomocą:

  • kontroli terminowości spłat
  • sprawdzania stanu zabezpieczeń
  • weryfikacji realizacji warunków umów kredytowych

Systematyczny kontakt z bankiem jest niezbędny abyśmy mogli pilnować warunki zawarte w naszych umowach kredytowych. 

BAAK oferujemy jako usługę wspierającą firmę, miesięczny lub kwartalny monitoring, który jest nie tylko potwierdzeniem spełnienia warunków dla banku, ale też informacją zwrotną dla firmy o tym co trzeba poprawić i na które warunki umowy kredytowej uważać.

Niezależny rating kredytowy i cykliczny monitoring, który oferuje BAAK, są narzędziami, które pozwolą systematycznie monitorować nasz biznes i relacje z bankami. 

Doskonalenie jakości zarządzania sprowadza się do doskonalenia działań dotyczących kierowania przedsiębiorstwem i jego nadzorowania na wszystkich szczeblach, w każdej komórce organizacyjnej. Pamiętajmy dokładność i systematyczność, a nie pochopne decyzje mogą nam pomóc w najbliższym roku, dlatego zacznijmy nowy rok od planu !

BAAK jest firmą doradczą specjalizującą się we wspieraniu zarządzania finansami przedsiębiorstw w oparciu o ekspertyzę ryzyka kredytowego. Pomagamy pozyskiwać, optymalizować koszty i warunki oraz restrukturyzować zadłużenia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.