Zdjęcie w kółku
Grzegorz Ignaciuk, senior menadżer z szerokim doświadczeniem w prowadzeniu projektów i przedsiębiorstw, zarządzaniu ryzykiem, windykacją, finansach, kontrolingu, zarządzaniu efektywnością i rentownością, pozyskiwaniu finansowania dłużnego i kapitałowego, przetwarzaniu danych kredytowych i gospodarczych.

Posiada ponad 25 lat doświadczenia zawodowego na rynku finansowym i kapitałowym.

W latach 2014-2024 jest związany z sektorem prywatnym obejmującym rynek finansowy, kapitałowy oraz nieruchomościowy. Pełnił funkcje zarządcze, eksperckie lub w formule interim management. Koncentruje się na dostarczaniu instytucjom finansowym oraz przedsiębiorstwom i klientom prywatnym informacji, raportów i analiz dotyczących rynku kapitałowego, kredytowego i nieruchomościowego, w tym m.in. dostarcza usługi i produkty związane w określaniem rentowności przedsięwzięć inwestycyjnych, poziomu ryzyka kredytowego projektów lub wartości nieruchomości i wiarygodności wycen umożliwiając digitalizację, automatyzację i usprawnienia procesów kredytowych.

Do 2013 roku był związany z sektorem bankowym, w tym przez 8 lat nadzorował w PKO Banku Polskim zarządzanie ryzykiem kredytowym portfela detalicznego (wartość portfela – 110 mld zł, roczna sprzedaż – 20 mld zł), obejmującego klientów indywidualnych oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Odpowiadał za monitorowanie i raportowanie ryzyka kredytowego z wykorzystaniem portfelowych. Budował i rozwijał modele i narzędzi oceny zdolności i wiarygodności kredytowej (w tym scoring aplikacyjny i scoring behawioralny – 6 mln rachunków ROK i 1 mln kart kredytowych). W swojej pracy wykorzystywał zrównoważone, oparte na rentowności podejście do zwiększania wartości sprzedaży przy akceptowalnym przez bank poziomie ryzyka kredytowego – w efekcie następował istotny wzrost portfela kredytów detalicznych wraz ze wzrostem zrealizowanej marży odsetkowej.

Całościowo uczestniczył w około 100 przedsięwzięciach pro-biznesowych i pro-efektywnościowych, których efektem było wdrożenie nowych mechanizmów/procesów działania przedsiębiorstw lub banków, zwiększenie przychodów i efektywności procesu obsługi klientów oraz oszczędności w kosztach obsługi. Brał udział w kilku badaniach Due Diligence.

W latach 2009-2013 był także członkiem Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne oraz absolutorium na kierunku Finanse i Bankowość, m.in. ukończył również studia podyplomowe – Studium Controllingu Bankowego.