W umowach kredytowych występują różne warunki, które często banki nazywają kowenantami. Co to jest i czemu służy?

Kowenanty to, innymi słowy, zobowiązania dłużnika w ramach zawieranej umowy kredytowej. Stosuje się je nie tylko w umowach kredytowych, ale także warunkach emisji obligacji czy umowach restrukturyzacyjnych.

Kowenanty mogą być zarówno nakazami, jak też zakazami. Wtedy określają zobowiązanie dłużnika do powstrzymania od pewnych zachowań albo wymuszają określone działania, jeśli mają charakter nakazowy.

Główne funkcje kowenantów kredytowych:

Intensyfikacja struktury transakcji

Wymóg koncentracji uwagi kredytobiorcy na biznesie podstawowym poprzez ograniczenie możliwości realizacji innych przedsięwzięć

Ograniczająca

Nałożenie na dłużnika ograniczeń i rygorów minimalizujących ryzyko jego niewypłacalności – np. ograniczenie swobody dysponowania nadwyżkami generowanej gotówki

Informacyjna

Zabezpieczająca źródła spłaty zobowiązań

Minimalizująca asymetrię informacji

Kowenanty, ze względu na formę, klasyfikujemy jako finansowe i niefinansowe.

  • DSCR (eng. debt service coverage ratio) – wskaźnik obsługi długu, określa poziom pokrycia rat kapitałowych wraz z odsetkami oraz nadwyżką gotówki pozostającej w dyspozycji kredytobiorcy.
  • LTV – wskaźnik wykorzystywany przy określaniu ryzyka kredytowego, określa stosunek udzielanego kredytu do wartości zabezpieczeń spłaty tego kredytu.
  • EBIT/Odsetki – pomaga w ocenie zdolności kredytobiorcy do spłaty odsetek od pożyczonego kapitału. Prezentuje jaka część EBIT przeznaczana jest na spłatę odsetek.
  • Zadłużenie netto/EBITDA – obliczany jako stosunek wartości zadłużenia netto do wyniku operacyjnego z uwzględnieniem amortyzacji, za okres ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik ogólnego zadłużenia jest najbardziej ogólnym obrazem struktury finansowania aktywów przedsiębiorstwa. Im większa jest wartość tego wskaźnika, tym wyższe ryzyko ponosi kredytodawca.
  • Wskaźnik bieżący – informuje o zdolności kredytobiorcy do spłaty krótkoterminowych zobowiązań z aktywów obrotowych firmy. Wskaźnik informuje ile razy bieżące aktywa pokrywają bieżące zobowiązania.
  • Dźwignia finansowa – opisuje relację pomiędzy finansowaniem działalności przedsiębiorstwa kapitałem obcym, a finansowaniem jej kapitałem własnym. Pozwala na monitorowanie poziomu długu w całej strukturze kapitałów przedsiębiorstwa.
  • Dźwignia bankowa – opisuje relację zobowiązań finansowych kredytobiorcy do kapitałów własnych przedsiębiorstwa.
  • Limit CAPEX – ma na celu ograniczenie wydatków inwestycyjnych kredytobiorcy w celu utrzymania minimalnego poziomu środków pieniężnych w firmie, pozwalających na obsługę długu.
  • Utrzymanie struktury właścicielskiej lub kontrola zmian w Zarządzie.
  • Wymogi informacyjne – informowanie Banku o bieżącej sytuacji finansowej kredytobiorcy np. przekazywanie sprawozdań finansowych. Służy zmniejszeniu m.in. zjawiska asymetrii informacji.
  • Klauzula „pari passu” – oznacza zobowiązanie do równego traktowania wierzycieli poprzez zapewnienie, że Banki będą miały równe pierwszeństwo w zaspokajaniu z wierzytelnościami innych podmiotów.
  • Klauzula „cross-default” – oznacza niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z umowy zawartej z Bankiem.
  • Klauzula „negative pledge” – zobowiązanie kredytobiorcy polegające na tym, że bez uzyskania wcześniej, pisemnej zgody Banku nie będzie dokonywał jakichkolwiek obciążeń składników swojego majątku obecnego i przyszłego, a w szczególności nie będzie ustanawiał na tym majątku zabezpieczeń wierzytelności i innych wierzycieli.
  • Klauzula dywidendowa – zobowiązanie do powstrzymania się kredytobiorcy od wypłaty dywidend. Służy m.in. utrzymaniu środków pieniężnych przedsiębiorstwa na bezpiecznym poziomie, pozwalającym na obsługę długu i na finansowanie bieżącej działalności.
  • Zakaz skupowania akcji własnych, umarzania akcji. Służy m.in. utrzymaniu środków pieniężnych przedsiębiorstwa na bezpiecznym poziomie, pozwalającym na obsługę długu i na finansowanie bieżącej działalności.

Stworzyliśmy Biuro Analiz Aplikacji Kredytowych, aby pomagać przedsiębiorcom w negocjacjach z bankami. Specjalizujemy się w projektach przekraczających 10 mln zł.

Zajmujemy się strukturyzacją transakcji, analizą ryzyka, negocjacjami i optymalizacją kosztów oraz warunków kredytowych. Cechuje nas duże doświadczenie bankowe w obszarze ryzyka kredytowego, kompetencja i profesjonalizm.

Zarząd BAAK to bankowcy z dużym doświadczeniem w zarządzaniu bankami: Andrzej Podsiadło, Andrzej Kołatkowski, Kazimierz Małecki i ja, Krzysztof Dresler.

Kategorie: Edukacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.