„A good solution applied with vigor now is better than a perfect solution applied ten minutes later”.

Kilka słów o wartości planów! Nowy rok to czas postanowień i planów osobistych oraz biznesowych. Mamy świąteczną energię i głowę pełną pomysłów. Warto więc przełom roku wykorzystać dla wzmocnienia rozwoju firmy, ponieważ nawet krótki i skromny plan jest znacznie bardziej wartościowy niż żaden. W BAAK – pomagając firmom przy procesach pozyskania finansowania – najlepiej wiemy jak krytyczne są prognozy i właściwa pro-planistyczna percepcja osób zarządzających firmami.
Poniżej kilka własnych obserwacji ze współpracy z Przedsiębiorcami, które woskazują dlaczego warto planować.
Po pierwsze, niby oczywiste. Kiedy określimy cel i drogę dojścia, dużo łatwiej osiągnąć sukces, gdyż wiadomo w jakim kierunku się zmierza.
Po drugie podczas planowania zamieniamy nieco przebrzmiałe „Uda się” bardziej anglosaskim „Zrobimy to”. Nic się przecież samo nie wydarza.
Po trzecie, procesem planowania pielęgnujemy uczucie pragnienia i definiujemy rozważnie czego nasze pragnienie dotyczy. Cel musi mieć sens, im głębszy tym lepiej.
Po czwarte przenosimy cele na papier i jest to ich publikacja przed samym sobą, wnikliwym recenzentem. Publikacja szersza w firmie lub sektorze tylko zwiększa szanse realizacji, bo wzmaga dyscyplinę i determinację.
Po piąte wreszcie, planując jesteśmy bardziej wiarygodni, a zaufanie np. instytucji finansowych do firmy to element kluczowy w budowie długoterminowych relacji.
Wiedząc, że podstawowym elementem planowania jest zdefiniowanie celów, które firma chce osiągnąć, musimy pamiętać, że cele powinny być jasne, osiągalne oraz mierzalne, abyśmy łatwo mogli monitorować ich realizację.

Doświadczeni mówcy motywacyjni podnoszą, że kluczowym w definiowaniu celów jest określenie drogi ich realizacji. Im bardziej precyzyjnie to zrobimy tym pewniej osiągniemy sukces.
Układając plan należy wziąć pod uwagę okres na który planujemy. W literaturze fachowej wyróżniamy trzy horyzonty planowania:
- planowanie długookresowe – obejmujące okres powyżej 5 lat określające strategiczne zamierzenia;
- planowanie średniookresowe – czyli na okres od 2 do 5 lat, zawierające bardziej szczegółowe plany realizacji celów,
- oraz planowanie krótkookresowe – do roku, określające dość szczegółowo zadania które należy wykonać w ujęciu rocznym, aby budować podwaliny dla planu długoterminowego.
Ważnym krokiem planowania jest określenie zasobów niezbędnych do osiągnięcia celów. Niestety ten etap często traktowany jest zbyt powierzchownie na zasadzie „jakoś to będzie”, co w konsekwencji oznaczać może „porwania się z motyką na słońce”.
Patrząc w skali makro zauważymy, że skutecznego planowania nie należy przeprowadzać w oderwaniu od obecnej i prognozowanej sytuacji gospodarczej. Warto zapoznać się z dostępnymi analizami branżowymi i rynkowymi, co pozwoli na efektywną alokację niezbędnych zasobów.

Kolejnym etapem planu jest przygotowanie scenariuszy działań na wypadek zaistnienia nieoczekiwanych okoliczności. Dobrze jest opracować kilka ścieżek działań, dzięki czemu będziemy mogli ocenić skutki różnych sytuacji rynkowych.
Pokerowe sprawdzam w planowaniu polega na zestawieniu celów z kosztami ich realizacji. Ten etap pozwoli nam określić budżet oraz rentowność naszych planów.
Po zdefiniowaniu planów przechodzimy do etapu wdrożenia. Ono jest najważniejsze. Dla osoby zarządzającej firmą jest to kluczowy etap, w którym przedsiębiorca może ocenić jakość poczynionymi założeń. Kontrola osiąganych rezultatów od samego początku wdrożenia jest bardzo istotna. Śledzenie bieżących wyników w odniesieniu do budżetu pozwala na podjęcie szybkich działań korygujących, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. Każde odchylenie od planu powinno zostać przeanalizowane i zakończyć się wyciągnięciem wniosków oraz określeniem działań zaradczych.
Wdrażając plan po raz pierwszy warto poradzić się firm zewnętrznych, aby wspólnie zdefiniować cele. W BAAK pracując z Klientami kładziemy nacisk na prostotę i mierzalność celów oraz odniesienie do warunków umów kredytowych, które firmy posiadają. Świadomość kadry zarządzające na temat skutków decyzji biznesowych na relacje bankowe prowadzi do zwiększenia transparentności firmy.

Krzysztof Dresler – partner Biura Analiz Aplikacji Kredytowych -BAAK (www.baak.com.pl), które pomaga firmom pozyskiwać oraz optymalizować koszty i warunki kredytów. W przeszłości był m. in. wiceprezesem PKO BP SA, odpowiedzialnym za obszar zarządzania ryzykiem.
0 komentarzy