Od stycznia 2024 r. skoncentrowaliśmy nasze usługi doradztwa finansowego świadczone przez BAAK Structured Finance jedynie na projektach wpisujących się w szeroko rozumianą transformację energetyczną i ESG. Aktualnie nasz zespół bankowo-inżynieryjny poszerzył swoje kompetencje o certyfikat certyfikat EFPA ESG Advisor.
Co to oznacza dla naszych klientów? Otóż ESG i Zrównoważony Rozwój to kwestie o globalnym zasięgu, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się abstrakcyjne i trudne do uchwycenia. A dziś króluje konkret. Często patrzymy z pewnym dystansem na nowe regulacje ponadnarodowe, uznając, że instytucje unijne, czy ponadnarodowe poruszają się na poziomie abstrakcji i definicji, które trudno zastosować do rzeczywistości.
Przykładem może być Agenda 2030, przyjęta przez ONZ w 2015 roku. Miała to być strategiczna mapa rozwoju świata do 2030 roku, obejmująca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals). Niemniej jednak, coroczny Raport Zrównoważonego Rozwoju od trzech lat nie notuje widocznego postępu w realizacji tych celów. To może wydawać się zniechęcające, ale czy to oznacza, że cele są zbyt abstrakcyjne, a my nie wiemy, jak się za nie zabrać?
Czy więc, w obliczu ogromnych wyzwań i ogólnego sceptycyzmu co do możliwości ich osiągnięcia, możemy sobie pozwolić na rezygnację z tematu ESG i zrównoważonego rozwoju?
Otóż nie. Zdecydowane nie!
ESG staje się coraz bardziej wymierny dzięki regulacjom dotyczącym taksonomii. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, gdyż kwestie związane z klimatem i środowiskiem zostały lekko przymrożone przez pandemię COVID, a następnie agresję Rosji na Ukrainę.
Jednak ESG i taksonomia nabierają tempa i mocno się ukonkretniają, niezależnie jaki mamy stosunek do tematu. Jeśli dla przykładu weźmiemy tylko wskaźniki środowiskowe (Environmental), mamy do czynienia z konkretnymi kryteriami oceny ESG:
- Wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (GHG), które mierzą ilość emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych produkowanych przez firmę.
- Intensywność emisji, czyli ilość emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę produkcji lub przychodu.
- Udział energii odnawialnej, czyli procent zużywanej energii pochodzącej z źródeł odnawialnych.
- Zużycie wody, czyli pomiar ilości zużywanej wody w procesach produkcyjnych.
- Wskaźniki odpadów, czyli pomiar ilości wytworzonych i utylizowanych odpadów.
Koncentrując się na pierwszym z wymienionych wskaźnikach emisji gazów cieplarnianych, korzystając z Protokołu GHG (Greenhouse Gas Protocol – jednego z najbardziej renomowanych narzędzi do raportowania, określającego standardy i wytyczne dotyczące identyfikacji, pomiaru i zarządzania emisjami gazów cieplarnianych) – mamy do czynienia z trzema zakresami pomiaru:
Zakres 1 – najbardziej oczywisty, obejmuje bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością firmy, takie jak emisje z procesów produkcyjnych, systemów grzewczych, pojazdów i maszyn firmy, czy emisje z odpadów generowanych przez firmę.
Jasne. Trujesz – twój rating ESG jest niższy, ale to jeszcze nie jest koniec.
Zakres 2 – mniej oczywisty, ale z intuicyjnym uzasadnieniem, obejmuje pośrednie emisje gazów cieplarnianych związane z wytworzeniem energii zużywanej przez firmę. To emisje, powstałe przy produkcji energii elektrycznej, pary i ciepła, zakupionej i zużywanej przez firmę, czyli
- Emisje z elektrowni, z których firma kupuje energię elektryczną,
- Emisje z zakupionej pary i ciepła
To już wyzwanie. Jakość wytwarzania energii przez elektrociepłownie ma wpływ na rating mojej firmy, bo jestem konsumentem energii w łańcuchu wartości.
Nie, nie to nie koniec. Jest jeszcze zakres 3 – niespodzianka – który obejmuje pozostałe emisje związane z działalnością firmy, które są wynikiem działań podmiotów zewnętrznych. Są to emisje, które są związane z całym łańcuchem dostaw i cyklem życia produktu, w tym:
- Emisje z dostawców i kontrahentów,
- Emisje z transportu zewnętrznego,
- Emisje z użycia produktów przez klientów,
- Emisje z utylizacji i recyklingu produktów.
Włączenie zakresu 3 do taksonomicznej oceny firmy sprzedającej produkt na rynek, oznacza uwzględnienie pełnego jej otoczenia, w tym dostawców i poddostawców, a także wprowadzenie odpowiedzialności w cyklu życia produktu, jak równie po jego zakończeniu, poprzez recykling.
Jak widzimy zaczyna się robić konkretnie. Nawet bardzo konkretnie, bo dla jednolitego rynku europejskiego jesteśmy istotnym dostawcą i podstawowym operatorem transportowym. Jeśli więc nasze floty nie będą podlegać procesom dekarbonizacji, nie będzie taryfy ulgowej tylko wypadniemy z rynku transportowego, bo rating ESG w tym względzie nie będzie wskazówką tylko zerojedynkowym procesem decyzyjnym.
ESG to trzy filary: Environmental (Środowisko), Social (Społeczność) oraz Governance (Zarządzanie) i często przez pryzmat tych obszarów patrzymy na wskaźniki do mierzenia celów ESG. Należy jednak pamiętać, że są jeszcze wskaźniki przekrojowe, czyli cross-cutting, do których zaliczamy m. in. opomiarowania procesu zarządzanie całym łańcuchem dostaw, co oznacza ocenę praktyk związanych z ESG u wszystkich uczestników łańcuchu dostaw.
W BAAK Structured Finance wyczuwamy istotne zmiany rynkowe. Można by rzecz: Czujemy wiatr!
Sprostanie wymogom ESG staje się wyzwaniem dla polskich przedsiębiorstw, które chyba w dużej mierze nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które to dla nich niesie. Jednak dzięki naszym kompetencjom ESG szybko przestanie być dla nich zagrożeniem, a stanie się szansą na wzmocnienie ich pozycji rynkowej na coraz bardziej wymagającym światowym rynku.
Krzysztof Dresler
CEO BAAK Structured Finance II Banking Executive (ex VP PKO BP) II Green Energy Ekspert (Energy Storage, Hydrogen).
0 komentarzy