Z Nowym Rokiem podjęliśmy decyzję, aby skoncentrować usługi doradztwa finansowego świadczone przez BAAK Structured Finance jedynie na projektach wpisujących się w szeroko rozumianą transformację energetyczną i ESG. Tworzymy doświadczony zespół bankowo-inżynieryjny, mamy kompetencje i wiemy jak wesprzeć modernizację tego sektora gospodarki!Mając na uwadze cele w zakresie Sustainability oraz ESG, podejście project i structured finance finance odegra kluczową rolę w przemodelowaniu energetyki, poprzez organizację finansowania na zielone projekty.
Temat jest arcyważny dla gospodarki, stąd nasza decyzja o pełnym zaangażowaniu się w transformację.
OZE bez magazynów energii oznacza destabilizację gospodarki energetycznej
Zasadnicza zmiana struktury wytwarzania energii elektrycznej w kierunku OZE wymaga ogromnych inwestycji towarzyszących:
- w infrastrukturę elektroenergetyczną
- oraz w systemy magazynowania energii (ESS oraz H2)
Wynika to z profilu wytwórczego paneli słonecznych i turbin wiatrowych, innego niż oczekiwana konsumpcja.
Zapotrzebowanie na energię, nie pokrywa się z profilem podaży produkcji z farm fotowoltaicznych, a skala rozbieżności narasta w miarę coraz większych mocy energii generowanych przez farmy. Podobnie rzecz się ma w porach roku. Znacząca większość produkcji energii z farmy PV przypada na II i III kwartał, zaś w kwartałach IVQ i IQ, farma dostarczy jedynie około 25% rocznej produkcji energii elektrycznej. Aby udostępnić energię w oczekiwanym przez odbiorców wolumenie i czasie, należy przechować część wytworzonej energii przez pewien czas, aby przesłać ją odbiorcom w pożądanym okresie i w oczekiwanej wielkości.
Przekształcenie profilu produkcji energii pod kątem oczekiwanego odbioru, odbywać się może poprzez złożenie źródła wytwórczego, magazynu litowo-jonowego (ESS) oraz fakultatywnie także instalacji wodorowej (H2 Solution). Ekosystem wytwarzania energii połączony z ESS oraz instalacją typu H2 Solution pokrywa zapotrzebowania na magazynowanie śród-dzienne oraz sezonowe.
Analizy opłacalności – trudne zadanie nawet dla ekspertów
Zespół BAAK Structured Finance łączy doświadczenie bankowe oraz Energy Storage Solutions (stacjonarnych i mobilnych magazynów energii ESS i H2). To wyjątkowy splot kompetencji finansowych oraz inżynieryjnych, dzięki którym jesteśmy w stanie spojrzeć holistycznie na projekty zielonej transformacji energetycznej.
W analizach ekonomicznych oceniających zasadność rozszerzania elektrowni o magazyn stacjonarny oraz element wodorowy, modelujemy i wyceniamy konieczną zmianą profilu strumieni produkowanej energii służącą do:
a. bilansowania intraday oraz overnight – z wykorzystaniem ESS,
b. sezonowego bilansowania rocznego oraz dystrybucji zewnętrznej – z wykorzystaniem instalacji H2
oraz uwzględniamy ochronę producenta OZE przed wymuszonymi włączeniami farmy, dzięki kierowaniu szczytowej produkcji energii do magazynu.
Przeprofilowanie strumieni energii to innymi słowy zgromadzenie na pewien czas uzyskanej energii z farmy fotowoltaicznej, aby wyprowadzić ją do zewnętrznej dystrybucji lub przekazać ją do użycia w innym czasie, tzn. takim w którym popyt na energię jest wysoki i wycena zgromadzonej energii jest wyższa. Szacując rentowność inwestycji dodajemy także dochody na innych dostępnych usługach magazynowania energii.
Bez systemów magazynowania energii dalszy wzrost generacji energii z OZE będzie oznaczał wyłączenia farm w szczytach, ze względu na niemożność odbioru energii przez niewydolność sieci elektroenergetycznej.
Aby wydatek na magazyn ESS stał się opłacalny, konieczne jest codzienne wykorzystanie magazynu, czyli jego ładowanie i rozładowywanie. Wtedy wewnętrzna stopa zwrotu z inwestycji w ESS znajdzie logiczny próg rentowności, m. in. dzięki korzystaniu z arbitrażu cenowego przechowywanych wolumenów energii.
W instalacji wodorowej natomiast, bazującej na OZE, chodzi o przesunięcie tzw. nadmiarowej energii do produkcji wodoru. Wodór jest gazem, więc proces jego produkcji nie prowadzi do magazynowania energii elektrycznej jako takiej, tylko magazynowania nośnika energetycznego. Wodór ponadto nie musi być natychmiast „zawrócony” do sieci energetycznej w miejscu wytworzenia, jak to się ma w przypadku energii składowanej w ESS. Może natomiast być przekazany do dalszej zewnętrznej dystrybucji albo zgromadzony w zewnętrznych zbiornikach i przechowany na dłuższy czas.
Ważna jest również gospodarka ciepłem. Sam proces produkcji wodoru w elektrolizerze oraz następnie przetworzenie wodoru na energię elektryczną wiążę się z generacją ciepła, które może być wykorzystane w procesach technologicznych oraz ogrzewnictwie. Możliwość przekazania wytworzonego zielonego wodoru do zewnętrznej dystrybucji oraz przetworzenia go w energię elektryczną w innej lokalizacji stwarza możliwość odzyskania ciepła w miejscu, w którym jego wykorzystanie H2 jest najbardziej rentowne.
Znając nakład inwestycyjny na zakup magazynu – Capex oraz koszty jego utrzymania OPEX – dość łatwo oszacować koszt jednego pełnego cyklu magazynowania energii w ESS.
Zestawiając tę kwotę z potencjalnie możliwym do uzyskania dochodem arbitrażowym oraz innymi dostępnymi dochodami magazynu udowodnimy, że inwestycja w rozszerzenie farmy fotowoltaicznej o magazyn ESS pozwala uzyskać satysfakcjonującą wewnętrzną stopę zwrotu inwestycji.
Rola BANKÓW II Fundusze UE II Green Bonds
Taksonomia, ESG oraz Sustainability traktowane są w PL jako teoretyczne wymysły technokratów z Brukseli, a właśnie te regulacje, modyfikując globalne łańcuchy dostaw, wyznaczają nowe wymogi w zakresie pozyskiwania finansowania.
Podkreślamy, że przeprowadzanie transformacji energetycznej wymaga ogromnych nakładów finansowych, które ze względu na brak wystarczającej ekspertyzy energetycznej w bankach, będą trudne do sfinansowania przez banki i lokalny rynek kapitałowy.
Strukturyzacja finansowa projektów Green Energy opierać się będzie na złożeniu wkładów własnych, mezzanine, środków funduszowych, a także długu kredytowego i obligacyjnego. Jest więc wiele stron finansujących, co przy wysokim stopniu skomplikowania projektów, wymaga zaangażowania profesjonalistów, aby osiągnąć finansowy sukces.
Dlaczego BAAK Structured Finance
Bankowość i zarządzanie energią to dwa skrajnie różne bieguny kompetencyjne. Wiedząc to oparliśmy nasze usługi na połączonym silnym zespole ekspertów bankowych i inżynierów magazynowania energii, który skupiliśmy w BAAK Structured Finance.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie całościowo zwalidować profil finansowy oraz metody optymalizacji zarządzania energią w dedykowanej projektowi spółce celowej SPV.
Kompleksowe inżynieryjne i bankowe podejście do oceny wiarygodności finansowej projektu pozwoli pozyskać środki funduszowe, kredytowe, ale także uzupełnić wkład własny z rynków finansowych.
Krzysztof Dresler
CEO BAAK Structured Finance II Banking Executive (ex VP PKO BP) II Green Energy Ekspert (Energy Storage, Hydrogen).
0 komentarzy